Šių dienų aktualijos – vaikų nutukimas

Didėjant maisto prieinamumui, įvairovei, atsirandant vis daugiau naujų maisto produktų ir greito maisto restoranų, kurie orientuoti į vieną labiausiai pažeidžiamiausių grupių – vaikus, didėja ir mitybos sutrikimų, kuriuos iššaukia per didelis kaloringų, daug cukraus, druskos, riebalų turinčių maisto gaminių vartojimas. Remiantis atliktų tyrimų duomenimis, daugelis sveikatos sutrikimų, negalavimų ar net ligų sietini su sveikos mitybos ir gyvensenos įpročių stoka. Todėl nesubalansuota mityba tampa viena iš rizikos veiksnių, kurie atsiliepia vaikų sveikatai, o ilgainiui gali sukelti pasekmių, t. y. įvairias lėtines ligas, mitybos nepakankamumą, antsvorį, nutukimą, iš kurių ir atsiranda tokios ligos kaip: cukrinis diabetas, kvėpavimo sutrikimai, širdies ir kraujagyslių ligos, hipertenzija, virškinimo sistemos organų ligos ir kt., o tai sutrikdo gyvenimo kokybę.

Pastaruoju metu vaikų ir paauglių nutukimas sparčiai auga, kitaip tariant šiai dienai kas 4 vaikas turi per didelio kūno svorio problemą. Šie skaičiai rodo, jog ateityje padaugės lėtinėmis ligomis sergančių asmenų, o dalis jų gali patirti ir priešlaikinę mirtį dar jauname amžiuje.

Kadangi nesubalansuota mityba lemia padidėjusį kūno svorį, todėl norint jo išvengti vaikai turi būti mokomi sveikos gyvensenos  ir mitybos pagrindų. Kasdienis sveikos gyvensenos principų taikymas prisideda prie sklandžios vaiko raidos, leidžia jam augti, vystytis, užtikrina protinį darbingumą bei sveiką ateitį.

Saikingumas, įvairumas ir subalansuotumas – 3 pagrindiniai sveikos mitybos principai, kuriais derėtų vadovautis. Dažnu atveju tėvai nė neįtaria, jog net sveiki maisto produktai gali būti žalingi ir kenksmingi sveikatai, jeigu jie vartojami netinkamai, ne laiku, ar per dideliais kiekiais. Taip pat, jeigu egzistuoja nuolatinis, įvairovės neturintis maisto racionas, augantis organizmas negauna su maistu visų reikalingų maistinių medžiagų. O subalansuotumo nebuvimas išbalansuoja visą organizmo veiklą.

Vaikystė – tai laikotarpis, kai esama didžiausia galimybė daryti poveikį visam gyvenimui, o ypač kai kalba pasisuka apie sveikatą, gyvenimo kokybę ir lėtinių neinfekinių ligų prevenciją. Didžiausias vaidmuo ir atsakomybė šiuo atveju krenta tėvams, nes jų elgesys ir santykis su maistu gali tapti svarbiausiu veiksniu formuojant ir palaikant sveikos mitybos įpročius vaikui. Todėl sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas turėtų būti vienas prioritetų ne tik vaikams, bet ir jų tėvams.

Kasmet, atliekant vaikų profilaktinį sveikatos patikrinimą ir nustačius antsvorį ar nutukimą, vaikai bus siunčiami į konsultaciją pas vieną iš komandos narių – gyvensenos medicinos specialistą. Jeigu sveikatos patikrą praėjote anksčiau, tačiau atsirado pokalbio poreikis dėl gyvensenos pokyčių, registruotis konsultacijai galite ir patys internetu ar kreipiantis į savo slaugytoją.

Formuokime tinkamus gyvensenos įpročius jau nuo mažų dienų.

Kitos naujienos